Lunchtime Maths

Making your own lunch for work saves money and is a healthier option than shop bought alternatives. Making lunch for my husband is one job that as a stay-at-home Mum I undertake. It only takes me about 5 minutes but saves us so much money that it really does make it an important job. I’m sure feminists out there will be horrified that I make lunch for my husband, but then we share out jobs and he often cooks for me.

I worked out that by making lunch instead of buying it pre-prepared can save us anywhere from £800 to £1000 a year, probably more! I calculated this by comparing the average price of my lunch to one bought at a supermarket, sandwich shop or coffee shop. My lunch normally consists of 3 rolls, some fruit, a cake or biscuit of some kind, and sometimes crisps as well. I buy all my ingredients at Lidl, where you can buy 9 yummy granary rolls for only 99p!

Daily Cost Weekly Cost Monthly Cost Yearly Cost
Shop Bought Lunch £5 £25 £100 £1200
My Lunch £1.50 £7.50 £30 £360
Savings Made £3.50 £17.50 £70 £840

It just goes to show that if you can plan your lunch and included it to your weekly shop then you will save a lot of money in the process.

Share
This entry was posted in Food Thoughts & Nutrition, Meal Plan Topics, Money saving. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *